A Tél időszaka a pihenés, a regenerálódás időszaka, amikor a „kint” helyett a „bent” kerül előtérbe. Megtanít minket a fegyelemre és az önuralomra. A lecsupaszított valóság, a látszat mögötti lényeg időszaka ez. A Tél az elcsendesülés ideje, és a hité, hogy ez a sötétség, üresség, a halál is elmúlik egyszer, és a földben lapuló mag új életként kicsírázik majd.
"A tél az alvó magvak, a halálban nyugvó, új születésre váró lélek ideje." Tímár Krisztina
A Tél energiái
A természetben ilyenkor a nappalok rövidek, az éjjelek hosszúak, a fény kevés. A növényzet, a fák csupaszok, a tetszhalál állapotában léteznek. A lemeztelenített valóság, a látszat mögötti lényeg időszaka ez. Minden élőlényt, aki nem készült fel, nem tartja be a természet szabályait, azt a tél hidege kegyetlenül elpusztítja. Minden hibát kíméletlenül megtorol.
Az őszi pusztulás után magmaradt életesszencia a magokba, gumókba zárva ott pihen a földben. Hatalmas energiák szunnyadnak ilyenkor a mélyben. A föld fagyos, dermedt, merev. A színek eltűntek, a formák, az élek dominálnak. Csend lepi el a tájat, a hó és a jég a különböző formáiban minden élőt betakar. Az élet visszahúzódik.
A Tél az nagy egyesítő, az ellentétek, mint a kint és bent, a fény és sötét, a tudatos és tudattalan, a föld és ég integrálója.
A kínai öt elem tan alapján a tél a legjinebb évszak: a fák télen csontvázszerűek, az élet külső jelei eltűnnek, és a tájat hó borítja. Zajlik munka, de belül: a Tél energiája rejtett és erőteljes, ebben a mélyen belül nyugvó állapotban az energia összegyűlik és tartalékolásra kerül; a hideg és sötét segítenek ezt az energiát megőrizni és tárolni. A Tél koncentrált, belső ereje az, ami lehetővé teszi, hogy a mag tavasszal majd előtörjön.
A Tél időszakához tartozik az öregkor, az elmúlás, a halál, az ezekre való felkészülés. A színek közül a kék, a fehér, a szürke, a lila kapcsolódik ide, de a színek helyett a geometriai formák, az üresség dominál. Ide kötődnek a kopasz fák, a tűzhely melege, a kandalló. Allegóriája egy rőzsét cipelő alak.
Kapcsolódó mitológiai alakok
A télhez kapcsolódnak az olyan mitológiai alakok, akik a növényzethez, a természet körforgásához kapcsolódnak. Ilyen például A meghaló-feltámadó Dionüszosz vagy Perszephoné, aki a téli időszakot az alvilágban tölti, így anyja, Démétér, a föld termékenységének istennője ilyenkor őt siratja, nem törődik a feladatával. Az ókori görögök ehhez az évszakhoz kötötték Héphaisztosz, kovácsisten alakját is. Az ókori rómaiak decemberben ünnepelték a szaturnáliát, így a téli időszakhoz kötődik Szaturnusz alakja is.
Szimbólumok
A kínaiak a téli időszakhoz kötik a veréb és a bambusz szimbólumot. A bambusz szimbolikájáról a nádról szóló bejegyzésben olvashatsz részletesebben.
Az időjárás kapcsán ide kötődik a hó és a jég. A hó szimbolikájába egyrészről a halál, a múlandóság és az öregkor tartozik, mellette a tiszta, érintetlen égi világ képzete. A jéghez a lelki hidegség, merevség, az érzelmek és a szeretet hiánya kötődik, valamint a törékenység és változékonyság.
A mag szimbolikája a teljes évkört körbejárja, ilyenkor télen a földben szunnyadó, az életenergiát, az életesszenciát, belső tüzet megőrző aspektusa jelenik meg, amely szunnyadva vár a tavaszi feléledésre.
A télhez kapcsolódik a fény, ezen belül a gyertyafény is, elsősorban a kapcsolódó ünnepek és a téli napforduló miatt.
Legfontosabb ünnepek, kiemelt napok
A téli időszak legfontosabb ünnepköre a téli napfordulóhoz kapcsolódó adventi és a karácsonyi ünnepkör, amikor a fény megszületését ünnepeljük. Ehhez az ünnepkörhöz tartozik a kelta Yule és a zsidó Hanuka is. A decemberi, téli napfordulóhoz kapcsolódó ünnepkörről egy későbbi blogbejegyzésben lesz szó. Ha idén szeretnéd nyugodtabban megélni az adventi időszakot, nyisd ki az Adventi Lélekzugoly Naptár ablakát minden nap az Instagram vagy Facebook oldalunkon. Minden napra találsz egy adventhez, karácsonyhoz, télhez, szeretethez kapcsolódó képet és idézetet, valamint egy inspiráló ötletet, ami segíthet egy kis nyugalmat csempészni a mindennapjaidba, elmerülni kicsit a saját lélekzugolyodban.
A másik fontos ünnepkör a Vízkereszttel kezdődő Farsangi időszak, amiről majd januárban olvashatsz részletesebben.
A természethez, lelki egészséghez köthető világnapok közül a december 5-én a talaj, a termőföld világnapja, december 11-én a nemzetközi hegynap, január 2-án az introvertáltak világnapja, a február 2-án pedig a vizes élőhelyek napja.
A Tél lelki vonatkozásai
A természethez hasonlóan számunkra is ez a pihenés időszaka. Vagyis annak kéne lennie, de a mai életmódunk, az elvárások erre kevésbé adnak lehetőséget: energetikailag az örök nyár időszakában, az aktivitásban, kifelé fordulásban élünk egész évben. Pedig nekünk is fontos lenne az elcsendesedés, a regenerálódás. A belső világunk felé fordulás. Mert a látszólagos passzivitásban megérnek, kifejlődhetnek dolgok: a gondolatok, ötletek, víziók.
A magány, a visszahúzódás időszaka ez, amikor az érzelmek és az érzékelés háttérbe szorul; a gondolkodó és intuitív funkciók kerülnek előtérbe. A figyelmünk és az érzékszerveink megpihennek, így nem szórodik szét a fókuszunk.
A lemondás, önmagunk feladásának időszaka ez, ami nehéz, de magában rejti a szabadság lehetőségét. A csend segíti rendezni a belső világunkat, elhozza az összeszedettséget. A Tél a természethez hasonlóan minket is megtanít a fegyelemre és az önuralomra.
A kínai öt elem tana alapján a Tél a víz időszaka. A víznek egy olyan mély, sötét aspektusa, ami a lényegünket, a valódi önmagunkat jelképezi, amely arra vár, hogy elmerüljünk benne, felfedezzük. És pont erre alkalmas a téli visszahúzódás, passzivitás időszaka.
A hit időszaka is: hit abban, hogy ez a sötétség, vég, pusztulás is véget ér egyszer, és abban, hogy az ősszel beértett, most a mélyben szunnyadó mag tavasszal új életet hoz.
A téli időszak nehéz azoknak, akik extrovertáltak, így állandóan kifelé élik az életüket, ők nehezen élhetik meg a befelé fordulás időszakát. Szintén nehéz időszak azoknak, akik félnek vagy nem akarnak befelé fordulni, menekülnek az ilyen helyzetek elől. A Tél leckét ad a szétszórtaknak, túlzottan a külvilágra, teljesítményre koncentrálóknak is.
Felhasznált irodalom
- Bethsabée Blumel – Michel Guillemot: Szimbólumok lexikona – Larousse. Saxum Kiadó Kft., 2009.
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
- Basilius Doppelfeld: Szimbólumok II.: Ember és idő (bencés lelkiségi füzetek 18). Bencés Kiadó, 1998.
- Antalfai Márta: Alkotás és kibontakozás. A Katarzisz Komplex Művészetterápia elmélete és gyakorlata. Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány, 2016.
- http://www.5elements.com/docs/elements/water.html
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A1gnapok_%C3%A9s_nemzetk%C3%B6zi_akci%C3%B3napok_list%C3%A1ja
Inspirációs feladatok
Keress télhez kapcsolódó haiku verseket, pl. ezen az oldalon! Válassz ki egyet, ami különösen megérint, és készíts hozzá illusztrációt! Milyen címet adnál a képnek?
Készíts téli mandalát a tél színeivel! Kereshetsz mintákat az interneten, de a legjobb, ha magadtól alkotsz, és hagyod, hogy az érzelmeid vezessék a kezedet!
Menj ki a természetbe, szívd magadba a természet energiáit! Csukd le a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet! Engedd meg, hogy megjelenjen egy kép a benned élő téli fáról! Ha haza értél, rajzold le a megjelenő fát! Milyen fa ez? Hogyan érzi magát ez a fa? Mit mond Neked a belső világodról?
Megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat? Jelentkezz be Facebook csoportunkba.
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.