A Hangya egy világszerte elterjedt rovar. Jól szervezett társadalomban él. Már a korai időktől kezdve a szorgalom és összetartás jelképe. Megtanulhatjuk tőle a bölcs előrelátás, a kitartás képességét és a közösségi lét fontosságát.
"hangyák lábnyoma váj végtelen időn át sziklákba utat" Kalesh (2) - 3sor.hu
A Hangya a természetben
A Hangyák a hártyásszárnyú rovarokhoz tartozó élőlények. A Méhek és Darazsak rokonai, sok tekintetben hasonló az életmódjuk, elsősorban a jól szervezett társadalmak kialakításában. Lényegében az Antarktiszt és néhány szigetet (Izland, Grönland, Hawaii) leszámítva az egész Földön elterjedtek. Becslések szerint hat nagyságrenddel több egyed él a Földön, mint ahány ember: a szárazföldi állatok össztömegének egyötödét a Hangyák alkotják.
Az életmódjukat tekintve a fejlett társadalmuk a legjelentősebb. Három féle egyed van: a királynő, aki a petéket rakja; a hím, akinek egyetlen feladata a megtermékenyítés; valamint a szaporodóképtelen nőstény dolgozók.
A társadalom alapját a jellegzetes szaporodási módjuk adja, aminek köszönhetően a dolgozó nőstények közelebbi genetikai rokonságot mutatnak egymással, mint a királynővel vagy a hímekkel, így jobban megéri nekik a testvéreiket gondozni. A kutatók egy-egy kolóniát szuperélőlényként tekintik.
A jól szervezett közösségük 200 ezer és 2 millió közötti egyedből áll, és minden egyednek megvan a saját feladata: az építkezés, a takarítás, az utódgondozás, az élelemszerzés, a védekezés, valamint a gazdálkodás – ugyanis „háziállatként” levéltetveket tartanak és megfejik őket, valamint egyes fajok eledelként gombákat is tenyésztenek.
Ők az erdők-mezők tisztaság-őrei: az útjukba akadó dögöket, hulladékokat szinte nyomtalanul eltakarítják. Súlyuk többszörösét képesek megemelni. A föld alatti tevékenységüknek köszönhetően segítenek a talaj lazításában is.
A Hangya szimbolikája
A szorgalom, a munkálkodás általános szimbóluma. A céltudatos, teremtő cselekvés pozitív jelképe. E tekintetben az ismert, ókori eredetű állatmesében a Tücsök az ellentétpárja.
Egy Hangya önmagában kicsi, és bár a súlya többszörösét képes felemelni, az igazi ereje a csoportmunkában és összetartozásban van. Ez a közös munka összhangot, rendet és fegyelmet is igényel. A régi Kínában az erényesség, a hazafiasság, az engedelmesség, a rendszeretet mintaképe, az elképzelésük szerint a császárt a népnek Hangyaként kell szolgálnia. A buddhizmusban az önkorlátozás és önmagtartoztatás kapcsolódik hozzá. Indiában a céltalan földi nyüzsgést látták a soha véget nem érő munkálkodásukban. Sok kultúrában a tömeges megjelenését a pusztítás előjeleként tekintették.
A bölcs előrelátás megtestesítője. Egyrészről megérzi a rossz időjárást, és előre felkészül a szűkösebb időkre. A magokba belemarnak, hogy a föld alatti raktározás során ne csírázzanak ki. Ezek a tulajdonságaik az Ószövetségben is megjelennek.
Több kultúrában a teremtéssel kapcsolódik össze a Hangya, a teremtő lény teremtésben segítő állatának tartják. Az ókori görögöknél Démétér istennő egyik állata, valamint úgy tartják, hogy Mürméx (=Hangya) nimfa adta az embereknek az ekét. A hindu vallásban Indra isten egyik megjelenési formája, és úgy tartják, hogy kis méretével félrevezeti az ellenséget, és mérete ellenére nagy változások előidézője. Az iszlám vallásban a tíz égi állat egyike. Egyes finnugor népeknél szokás volt hangyabolyoknál áldozni.
Lakhelyük a hangyaboly, amely kapcsolatban áll a földdel és a föld alatti vizekkel. A föld alatt keringő energiát jelképezi, amely forrásként tör elő. A boly feldúlása szerencsétlenséget jelentett. Negatív értelemben a hangyaboly az emberi küzdelem kisszerűségét jeleníti meg.
A szárnyas Hangya lélekszimbólum, az istenek, hősök átváltozásának, szabad lelkének megtestesítője.
A magyar népmesékben általában segítő állatként jelenik meg, például segít a főhősnek kiválogatni a magot az ocsútól, ezzel kapcsolódva a jó és rossz megkülönböztetésének képességéhez.
A Hangya lelki üzenete
A Hangya arra hív, hogy gondoljuk át a közösségben elfoglalt szerepünket. Hiszen mindenkinek megvan a maga szerepe, helye a közösségből. Mindenki hordoz magában egy darabot az egészből. És együtt kell működnünk másokkal, a mi erőnk is abban rejlik. És tudni kell kérni és elfogadni mások segítségét. De a közösségnek van árnyoldala is: olykor hajlamosak vagyunk magunkra venni mások terheit, és az saját igényeink helyett a csoport szabályaihoz alkalmazkodni. Átgondolhatjuk: El tudtam már foglalni a nekem való helyet a közösségben? Tudom egyáltalán, hogy mi az én szerepem? Miben tudok segítséget kérni? És miben nem?
A céljaink eléréshez szükségünk van a Hangya bölcs előrelátására. A terveink megvalósítása pedig a Hangya szorgalmát és kitartását igényli. A megkezdett feladatok befejezéséhez önfegyelem és sokszor türelem kell. És megmutatja nekünk azt is, hogy mi is képesek lehetünk a saját teljesítményünkön túlnőve erőn felül teljesíteni. Feltehetjük magunknak a kérdést: Képes vagyok a kitartásra és az önfegyelemre? Milyen célokért vagyok képes mindent megtenni? Milyen befejezetlen feladataim vannak?
Segítenek a talaj, a környezet rendbe tételében, a talaj átmozgatásában. Ezt a tulajdonságukat átvéve mi is képesek lehetünk leásni magunkba, a merev, már hátráltató mintáinkat, elképzeléseinket, szokásainkat fellazítva megújulni. Felhozza a mélyről a kérdést: Merevnek tartom magam? Mit kéne magamban megmozgatni, átalakítani? Miben kéne megújulnom?
Felhasznált irodalom
- Jeanne Ruland: Az állatok ereje végigkíséri életünket. Bionergetic Kiadó, 2005
- Vígh Éva: Állatszimbólumtár. Balassi Kiadó, Budapest, évszám nélkül
- Ted Andrews: Az állatok szimbolikája – Spirituális beszéd ember és állatt között. Alexandra Kiadó, 1993
- Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium. Csokonai Kiadó Kft., 1997.
- Bethsabée Blumel – Michel Guillemot: Szimbólumok lexikona – Larousse. Saxum Kiadó Kft., 2009.
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
- Hans Biedermann: Szimbólumlexikon. Corvina Kiadó, 1996
- Hoppál Mihály – Jankovics Marcell – Nagy András – Szemadám György: Jelképtár. Helikon Kiadó, 2010
- Colette Baron-Reid: Segítő állataink szellemének üzenete. Bioenergetic Kft., 2020
- Basilius Doppelfeld: Szimbólumok III.: Ember és állat (bencés lelkiségi füzetek 19). Bencés Kiadó, 1998.
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Hangy%C3%A1k
Inspirációs feladatok
Keress műalkotást, Dixit kártyát vagy bármilyen képet a Hangya azon jelentéséről, amire most leginkább szükséged lenne! Életed mely területén tudnád ezt az energiát használni?
Olvasd el “Az elrabolt királykisasszony” című mesét! Melyik részlet, meseelem érintett meg leginkább? Miért? Rajzold le ezt a részletet, és adj címet a rajzodnak!
Menj ki a természetbe, szívd magadba az energiáit! Csukd le a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet! Kilégzéseiddel engedd el a benned lévő feszültséget! Engedd megtalálni magadban a bölcs előrelátás képességét! Hagyd, hogy megjelenjenek benned ennek kapcsán érzések, gondolatok, színek, emlékek! Ha haza értél, készíts ezekről egy rajzot, és adj címet a képnek!
Megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat? Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.