Az emberiség a fejlődésének legnagyobb részét a természetben, a természettel szoros összhangban élte. Ez az utóbbi kb. 200 évben változott meg drasztikusan. Az evolúciónk nem olyan gyors, hogy a mai kor gyors fejlődésével, változásaival, az erre jellemző élettempóval lépést tartson. Ma már tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy a természettől való elszakadás károsan hat a testi, lelki és mentális egészségünkre.
A természettel való összhang és egyenlőség a kultúránk alapját adó ősvallások része volt. Ezek a vallások lélekkel, szellemmel ruházták fel a természet elemeit, hasonlóan az emberekhez. Közös jellemzőjük, hogy a természettel való összekapcsolódáson, mindent átjáró kapcsolati hálón alapulnak. A természetbe való visszavonulás, annak dicsérete a keresztény kultúrának is része, amire jó példa Assisi Szent Ferenc Naphimnusza. A természet tisztelete járja át a ma pogánynak nevezett ősi hit megmaradt hagyományait is.
A modern életünk nagy része városokban zajlik, ahonnan kizárjuk a napszakok, a hónapok, az évszakok változásait, a természet ritmusát.
A természethez kapcsolódással, egy erdei sétával megélhetjük ezeket a változásokat. Ha szerencsénk van, megélhetjük a csendet, a sötétséget, amire a városi környezetben oly kevéssé van lehetőségünk. És ebben a csendben meghallhatjuk a saját belső hangunkat, megtapasztalhatjuk a természet és a saját belső ritmusunkat. Ennek a tempója sokkal lassabb, mint amit a mindennapi életünkben megtapasztalhatunk.
Szinte mindenkinek van egy emléke arról, amikor a természet, a táj mélyen megérintette a lelkét. Amikor megélte ennek lenyűgöző erejét és energiáját, az ezekkel való mély, ősi összekapcsolódást. Hiszen a természet része vagyunk mi is és a természet a mi legősibb részünk.
A természettel való kapcsolatot a lelki békénk és testi egészségünk érdekében érdemes ápolni, gyógyítani, beépíteni a mindennapjainkba.
Az erdőfürdőzés az erdőbe való visszavonulást, a természet élő és élettelen alkotóira való rákapcsolódást, az erdő testi és lelki terápiás lehetőségeit a relaxációval, meditációval és éber figyelemmel ötvöző módszer. Nem egy egyszerű kirándulás vagy erdei séta, hanem egy út a természethez való kapcsolódáshoz, az abban rejlő gyógyító csendhez és ritmushoz, és ezáltal önmagunkhoz. Egyfajta elfogadó, kiterjesztett figyelemmel nézzük ilyenkor az erdőt és önmagunkat, valamint ezek egymásra való hatását. Ezt különböző meghívások segítik. Eldönthetjük, hogy élünk-e vele, vagy más módon éljük meg a természethez való kapcsolódásunkat „itt és most”.
Jelenlegi programok:
Ingyenes erdőfürdőzést a Tél és a Tavasz találkozásánál
Időpont: 2025. március 1. (szombat) 14 óra
Helyszín: Fehérvárcsurgó, Gaja-völgyi Tájcentrum
Ha szívesen részt vennél, jelentkezz az info@lelekzugoly.hu e-mail címen, legkésőbb február 21-ig. A lehetőséget az első hat jelentkezőnek tudom biztosítani. A résztvevőknek küldök a későbbiekben részletes tájékoztatást az alkalomról, de ha addig is kérdésed lenne, nyugodtan írj!