A Tölgy egy északi féltekén elterjedt, magas növésű, terebélyes, erdőalkotó fa. Faanyaga időtálló, értékes faanyag. Égi- és viharistenek fája. A kelták szentként tisztelték. Jóslatokat kapcsoltak hozzá.
"mint öreg tölgyet
mélyre nyúló gyökérrel
ideköt e föld"
Marland Noonan - 3sor.hu
Tölgyfa a természetben
Elsősorban az északi féltekén előforduló, a bükkfélék családjába tartozó fa. Megtalálhatók fajai Mexikóban, Jáva szigetén vagy Dél-Amerikában is. Európában az egyik leggyakoribb erdőalkotó fafaj, inkább az alacsonyabb dombságokon és a déli lejtőkön jellemző.
Általában magasra nő, de vannak köztük cserje méretűek is. Sokáig elél, így a törzse széles lehet. Kérge vastag, a fiatal ágakon nagy a csersav tartalmuk. Általában lombhullató, ekkor levelei tagoltak, karéjosak. De vannak örökzöld fajaik is – általában a mediterrán, déli területen élők -, amelyek levelei tagolatlanok. Áprilisban kezdenek hajtania levelei, júniusban sötétzöldre váltanak. Lombkoronája terebélyes.
Május környékén virágzik, egylaki: porzós és termős virágok is találhatók egy-egy egyeden. Termése a makk. Az erdő több állatának és növényének is életteret, védelmet nyújt.
Tölgyfa felhasználása
Az egyik legnemesebb fa alapanyag. Jól megmunkálható, tartós és kemény faanyag, de a színe és mintázata is tetszetős. Régen elsősorban hajókat készítettek belőle, de erődök, templomok, bútorok, ládák alapanyagaként is használták. Gyakran készítették az ajtókat is Tölgyből. A belőle készült tárgyak tartósak és ellenállók.
A fiatal kéregrészekből kinyert csert bőrcserzésre használják, de régen rézzel keverve lila színezőanyagként is hasznosították. Bizonyos fajtáinak makkja csemegeként vagy állati takarmányként szolgál. A Karmazsintölgy levelein élősködő tetvekből vörös színanyagot nyernek. A Paratölgyből parafát állítanak elő.
A Tölgyfa szimbolikája
Az ellenálló és tartós fa
A fájának keménysége és tartóssága miatt (a csersav miatt nem korhad) az állhatatosság és halhatatlanság fája. Régen a legtöbb ajtó Tölgyből készült, így hozzá kapcsolódik a védelem. A néphit az erkölcsi tartást, hosszú életet kapcsolja hozzá. Ebben az értelemben az ellentéte a gyenge és hajlékony Nád.
Az emberi szervezetben a kisagy rajzolata a Tölgyfa alakjához hasonlatos. A kisagy szerepe az egyensúly megtartása. Ehhez kapcsolódóan a Tölgy is erős, tartós fa, így a megingathatatlanság megtestesítője.
Az Ószövetségben az erő, a keresztény ikonográfiában a szilárd hit megtestesítője. A hagyomány szerint Krisztus keresztje is Tölgyfából készült. A kidőlt Tölgyfán keresztelő püspök a megtért pogányságot jelképezte.
A Tölgyfa a királyok és hatalom jelképe is. IX. Lajos francia király egy Tölgyfa alatt fogadta azokat, akik közvetlen királyi jogérvényesítést kértek. A baszk uralkodók egy Tölgyfa alatt tettek fogadalmat. A legenda szerint Artúr király kerekasztala is egy Tölgyből volt kivágva. A címerek gyakori jelképe, itt a bátorságot, bajtársiasságot és hősiességet jeleníti meg. A magyar címer egyik változatában azt egy Olajfa-ág és egy Tölgy-ág koszorúzza. Tölgyfa levele díszíti ma is a tábornokok sapkáját.
A költészetben a titáni nagyság, szilárdság, a bátorság jelképe, a villámsújtotta Tölgy a hősi halál megjelenítője. Termése, a makk a férfi és női termékenységet is kifejezi.
Az istenek fája
A magas Tölgyfába a megfigyelés szerint gyakrabban csap a villám. Ennek mentén az ég- és viharistenekhez kapcsolták ezeket a fákat. Sokszor ezeknek az istenségeknek a szentélyeit villámcsapta Tölgy mellé építették.
A Tölgyfa volt Zeusz szent fája, hozzá kapcsolódik a dodonai szentély, ahol Tölgy segítségével jósoltak (lásd később). Római megfelelőjének, Jupiternek szent ligeteként tisztelték a Nemi-tó partján álló Tölgyest.
A skandináv viharistenség, Thor szent fája is a Tölgy. Thor a skandináv mitológia főistenének, Ódinnak a legidősebb fia. Magas, izmos, életerős férfiként tisztelték. Ő az emberek fő védelmezője, jó természetű, bátor, segítőkész isten, akit könnyű volt felbosszantani. Két Kecske által húzott, Tölgyből készült szekéren közlekedett. Harci kalapácsa, a Mjöllnir – amely szintén Tölgyből készült – a viharok erejét jelképezte, de a termékenység, a házasság, halál, újjászületés szimbóluma is. A csütörtök angol és német elnevezésében Thor (vagy germán megfelelője, Donner) neve van elrejtve.
A kelták Tölgyesei
A kelták nagy becsben tartották a Tölgyet, világtengelynek, életfának tekintették, amely összekapcsolja az eget és a földet. Úgy vélték, a Tölgy volt az első fa, amit létrehoztak az istenek, és a makk az emberek első eledele. A férfi istenük egyik megjelenési formája a Tölgyember.
Az uralkodó papi osztályuk, a druidák neve is a Tölgyből eredeztethető. Szertartásaikat gyakran végezték Tölgyligetekben. Ehhez kapcsolódva a korai keresztények is gyakran építették kápolnáikat Tölgyesekben.
Az évkör minden ünnepébe bevonták a Tölgyfát, de leginkább a nyárközépi ünnepek fája. A máglyákat gyakran Tölgyből rakták, amely a korábbi időszakok királyégetési szertartásából eredhet.
A kelta fanaptár is ehhez az időszakhoz kapcsolja, míg más rendszer alapján a március 21. a Tölgyhöz tartozó nap. A hozzá tartozó üzenet a Sorssal való megbékélés, a jelenben élés és harmónia.
Azt tartották, hogy a Tölgyfába ütő villámcsapás révén születik a Fagyöngy, amely a Tölgyek gyakori élősködője. Szent növénynek tartották, és aranysarlóval aratták. A gubacsot is nagy tiszteletben tartották, jósoltak belőle. Az Egyesült Királyságban május 29-én tartják a gubacsról megemlékező „Oak-apple Day” napot.
Dodonai szentély
Dodona az ókori Görögországban, a Tomarus hegy lábánál feküdt. Az egyik leghíresebb jóshely volt. A legenda szerint Théba városából két fekete Galamb repült el, és mindegyik egy Tölgyfán telepedett meg – az egyikőjük a líbiai Ammon városában, a másik Dodonában. A dodonai eredetileg Artemisznek szentelt jóshely volt, de később Zeusz oltalmába kerül át.
A szentélyben a szent Tölgy leveleinek susogásából és az ott megtelepedett Galambok turbékolásából jósoltak, úgy vélték, Zeusz hangján szólnak. A jósnők neve peleiadész – a görög peleia (Galamb) szóból. A jóslást kérők vékony ólomtáblára írták a kérdéseiket, majd a dodonai Tölgy gyökereinél eredő forrás mellett adták át Zeusz üzeneteit.
Úgy tartották, Dodona környékén gyakoribbak a viharok, mint bárhol máshol. Ezt is Zeusz jelenlétének tulajdonították. A mítosz szerint Iaszón Argó nevű hajóját is a dodonai Tölgyből készítették.
A Tölgyfa lelki üzenete
A Tölgy éltében és holtában is kitartó és megingathatatlan. Erre tanít minket is: megerősíti a belső erőnket, a kitartásunkat. Felhozhatja bennünk a kérdést: Mi próbál az elhatározásaimban megingatni? Mivel tudom mégis kiegyensúlyozni magam? Mi segít viselni a terheimet?
Védelmet nyújt végtele nyugalma, a lombkoronájának árnyéka. A belőle készült ajtó. Megérinthet minket a kérdés: Hol érzem magamat biztonságban? És mitől érzem magamat biztonságban? Kinek nyújtok én védelmet?
A Tölgy az égi istenek fája, így összeköti bennünk is az égit és a földit. A madarak otthona, így elhozza nekünk is az égi üzeneteket. Felmerülhet bennünk: Hogyan kapcsolódom a földhöz? És hogyan az éghez? Miként jelennek meg bennem ezek az energiák?
A kelták szerint a Tölgyfa üzenete a sorssal való megbékélés. Az önmagunkkal és az életünkkel való harmónia megteremtése. Az egyensúly megtalálása. Megfogalmazódhat bennünk: Hogyan tekintek az életemre? És hogyan tekintek magamra? Megbékéltem a helyemmel a világban? Megtaláltam a belső egyensúlyom?
Felhasznált irodalom
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió
- Bethsabée Blumel – Michel Guillemot: Szimbólumok lexikona – Larousse. Saxum Kiadó Kft., 2009
- Szőnyi Magda: Az eltűnt és megtalált idő nyomában, KORSZEF, 2021
- Helena Paterson: Kelta asztrológia – A druidák ősi holdhoroszkópja. Édesvíz Kiadó, 2000
- John Matthews és Will Worthington: A természet szellemének jóslatai – A kelták ősi bölcsessége jóskártyákban. Bioenergetic Kft., 2018
- Soror Splendor: Fahoroszkóp mindenkinek – A kelták titkos tudása, Hermit Könyvkiadó Bt., 2006
- https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B6lgy
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Dodona
- https://www.annwn.hu/natura/fak/tolgyfa
Inspirációs feladatok
Keress műalkotást, Dixit kártyát vagy bármilyen képet a Tölgy azon jelentéséről, amire most leginkább szükséged lenne! Életed mely területén tudnád ezt az energiát használni?
Olvasd el A háromágú tölgyfa tündére című mesét! Melyik részlet, meseelem érintett meg leginkább? Miért? Rajzold le ezt a részletet, és adj címet a rajzodnak!
Menj ki a természetbe, szívd magadba az energiáit! Csukd le a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet! Kilégzéseiddel engedd el a benned lévő feszültséget! Érezd meg magadban a megingathatatlanságot! Milyen érzés ránézni? Milyen hangulatot áraszt? Hagyd, hogy megjelenjenek benned ennek kapcsán érzések, gondolatok, színek, emlékek! Ha haza értél, készíts ezekről egy rajzot, és adj címet a képnek!
Megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat? Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.