A Kutya az ember legjobb, legrégibb barátja, a kutya-ember kapcsolat egyedi tulajdonságokat mutat. A mitológia általában a túlvilághoz köti, lélekkísérő állatként jelenik meg. A hűség, az önfeláldozás, védelem, de mellette az irigység, a rejtett agresszió jelképe. Energiái elkísérnek minket a lelkünk legmélyéig.
"Az ember sok mindent megtanulhat egy kutyától (...). Arra tanított, hogy minden napot féktelen örömmel és boldogsággal éljek meg, hogy ragadjam meg a pillanatot és hallgassak a szívemre. Megtanított arra, hogy élvezzem az egyszerű dolgokat: egy séta az erdőben, a frissen leesett havat, egy szunyókálást a téli nap sugarában." John Grogan
A Kutya leírása
A Kutya a Farkastól származik, annak háziasított változata. A magányos egyedek távolról kezdték követni a vándorló emberi csoportokat, megették a hátrahagyott hulladékot, sokszor előrejelezték a veszélyt. Az embercsoportok, akikhez Farkasok csatlakoztak, előnybe kerülhettek. Később egyre közelebbi viszonyba kerültek az emberrel, melegítő és tisztálkodási funkciót is betöltöttek mellettük, de akár vadászatra is elkísérték az embereket.
Nem szelíd Farkas, sok olyan tulajdonsága van, amely ennél több. A Kutya az emberi társas környezethez legjobban alkalmazkodott állat. Az állatvilágban elég egyedi módon a Kutya egy másik fajhoz, az emberhez mutat egész életén át kötődést. Ez a kötődés a fajtársakhoz való kötődés és az emberi anya-gyerek kötődés egyes vonásait is magán viseli. Szintén egyedi vonás a kutya-ember kapcsolatban, hogy a döntéshozatal joga folyamatosan változhat, pl. a vakvezető Kutyáknál.
A célzott tenyésztésnek köszönhetően a Kutya megjelenése nagyon változatos mind méret, mind testfelépítés, mind szőrszín tekintetében. Szerepüket tekintve ma is lehetnek munkakutyák (őrző-védők, juhászkutyák, vadászkutyák, rendőr kutyák, vakvezető, segítő…), de talán jelentősebb a családi kutyaként betöltött szerepük, ahol sokszor családtagként tekintenek rájuk. Sok magányos embernek az egyetlen baráti kapcsolata és egyetlen kapocs más emberekhez, embercsoportokhoz.
Az ember-kutya közti kommunikáció is különleges. A Kutya követi az ember mutató gesztusait. Hajlamos tanulni az embertől, utánozni őt és átvenni szokásait. A Kutya hűséges, ragaszkodó, engedelmes, jól tanítható, okos, jók az érzékszervei, különösen a szaglása.
Kutya a mitológiában
A Kutya az első háziállatok egyike, így minden ókori kultúrában megjelent. Íziszt gyakran Kutya alakjában vagy Kutyán lovagolva ábrázolták. Az egyiptomiak totemistenét, Anubiszt gyakran fekete, vad Kutyaként ábrázolták, aki az emberek halhatatlan és múlandó energiáinak az őrzője, ő vezeti át a halottakat az ítélőszék elé.
A görögöknél a vadászistennő, Artemisz (a rómaiaknál Diana) attribútuma, Hekaté (döntés istennője) és Hermész (istenek hírnöke) társa, valamint a hadistennek, Árésznek is kedvelt állata. Orion, az égi vadász társai a Kis és a Nagy Kutya csillagkép.
A Cerberus egy háromfejű kutya, aki arra vigyáz, hogy a halottak ne juthassanak vissza az élők birodalmába. Az időt ábrázoló háromfejű állat egyik feje a Kutya, a jövő, a csábító remény szimbóluma. A Nagy Kutya csillagkép csillaga a Szíriusz, amely Canicula (kutyácska) néven is ismert – ennek nyári feltűnése kapcsolódik a nyár legmelegebb napjaihoz, vagyis a kánikulához („kutya meleg van”).
Keleten kutyaszobrokat állítottak sírkamrák, templomok és paloták mellé, hogy elűzzék a rossz szellemeket. Kínában a Kutya táplálékhordozó, valamint a kínai asztrológia egyik jegye. Japánban a Kutya státuszszimbólum, az erő és egészség szimbóluma, valamint szintén gonosztól és rossz álmoktól megvédő erő. A perzsa vallásban a rossz szellemek elűzője.
A Bibliában ellentmondásos a szerepe: egyrészről a nyáj és a ház őrzője, másrészről tisztátalan, döghúson él. A zsidó kultúrában a tisztátalanság és erkölcstelenség jelképe. A keresztény hitben egyfelől az ember legsötétebb, bestiális tulajdonságait jeleníti meg, másrészről a keresztény ikonográfiában a hűség szimbóluma, valamint a bárányok farkasoktól való védelmezője.
Az ősmagyar vallásban a Kutya szintén alvilághoz tartozó, halottkísérő, lélekhordozó állat. Gyakran temettek halottak mellé Kutyát vagy annak koponyáját, de a halál évfordulóján és a halotti toron is gyakran mutattak be Kutyaáldozatot.
Kutya a néphitben
Magyar néprajzban emberi élet egyes fordulópontjaihoz kapcsolódó előjelek, jóslatok kapcsolódnak a Kutyához. A betegségek gyógyításában, valamint védő amulettként is használták testrészeit. Népi hiedelem, hogy a boszorkány fekete kutya képében is megjelenhet. Kutyához kapcsolódó néphit a „purkulics”, a föld alatti kutya, aki felfalja a Holdat, valamint a „prikulics”, ami a farkasemberhez hasonlatos lény. A kutya sok népmesében és közmondásban megjelenik. A kutyafejű kifejezés a távoli, pogánynak tartott népekre utalt.
A népmesékben gyakran jelenik meg mint segítő állat, aki változatos módokon segíti a hős útját.
A Kutya szimbolikája, energiája
A Kutyáról először talán mindenkinek a hűség jut eszébe: az ember hűséges kísérője, a legjobb barátja már az ősidők óta. A Kutya és az ember kapcsolata egyedi, még a többi házi állatot tekintve is.
A harapós állatokon belül egy szelídebb, emberhez ragaszkodó aspektust jelenít meg. A lelki szerepe a harapós állatokon túl a hűség, védelem, az ember feltétlen, önfeláldozó szolgálata. Tehát valamilyen már megszelídített, hozzánk tartozó, mégis ösztönös oldalt jeleníthetnek meg, amelyek segítenek legyőzni a legsötétebb oldalunkat. A Kutya lelki vezető, és segíti a külvilággal való kapcsolódásunkat. Negatív aspektusa a bennünk élő irigység, a túlzott szolgalelkűségre való hajlam.
Sok kultúrában a halálhoz, az alvilághoz kapcsolódik: az emberi lélek hűséges kísérője még a Túlvilágon is, rossz szellemek elűzője, a holt lelkek őrzője. Ő a hűséges társ a halálon innen és túl.
A Kutya lelki vonatkozásai
A Kutya hűséges, önfeláldozó társ. Elkísér a lelkünk mélyére, a legmélyebb emberi érzelmekhez. Azt adja, amire éppen szükségünk van ahhoz, hogy megtaláljuk önmagunkat. Védelmet, meleget, feltétel nélküli szeretetet kapunk tőle. Előhozhatja bennünk a kérdést: Képes vagyok lemenni a legmélyebb önmagamhoz? Merek találkozni az ottani érzésekkel? Milyen értéket találhatok ott? Képes vagyok feltétel nélkül szeretni önmagamat?
A kapuk, világok őrzője, lélekkísérő. Őriz minket, a környezetünket, a határainkat. Összekapcsol minket a külvilággal és a Túlvilággal. A Kutya energiái bennünk is megpengetik a kérdéseket: Mivel tudom megvédeni a határaimat? Kit/mit engedek és zárok be? Kit/mit engedek és zárok ki?
Hűsége, szófogadása, lelkesedése megtanít minket megélni a jelent, hogy minden nap egy új kezdet és fejlődési lehetőség. Példát mutat a kötelességből: megmutatja, hogyan teljesítsük a mindennapi feladatainkat, hogyan kövessük életünk ritmusát. Felhozza bennünk a kérdéseket: Meghallom az ösztöneim szavát? Mennyire tudom megélni a jelent? Mit jelent számomra a kötelesség?
A Kutya rávilágíthat rejtett agressziónkra, irigységünkre és arra, hogy talán túlságosan igazodunk másokhoz. Megszólíthatnak minket a kérdések: Hogyan vagyok a bennem felbukkanó irigység érzésével? És a bennem felbukkanó agresszióval? A csoport vagy a saját szabályaimat követem elsősorban? Mikor melyik jó nekem?
Felhasznált irodalom
- Tánczos Vilmos: Folklórszimbólumok. Kriza János Néprajzi Társaság, Kolozsvár, 2006
- Jeanne Ruland: Az állatok ereje végigkíséri életünket. Bionergetic Kiadó, 2005
- Ted Andrews: Az állatok szimbolikája – Spirituális beszéd ember és állatt között. Alexandra Kiadó, 1993
- Vígh Éva: Állatszimbólumtár. Balassi Kiadó, Budapest, évszám nélkül
- Miklósi Ádám – Topál József: Kutyagondolatok nyomában. Typotex Kiadó Budapest, 2006.
- Basilius Doppelfeld: Szimbólumok III.: Ember és állat (bencés lelkiségi füzetek 19). Bencés Kiadó, 1998.
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
Inspirációs feladatok
Keress műalkotást, Dixit kártyát vagy bármilyen képet a Kutya energiájához! Mit fejez ki számodra ez a kép? Mire tudnád a Kutyának ezt a tulajdonságát használni? Életed mely területén tudna segíteni?
Olvasd el A griffmadár című mesét! A mese mely részlete, eleme fogott meg leginkább? Miért? Kapcsolódik ez valahogyan az életedhez? Rajzold le ezt a jelenetet vagy meseelemet! Adj címet az alkotásnak!
Menj ki a természetbe, szívd magadba az energiáit! Csukd le a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet! Kilégzéseiddel engedd el a benned lévő feszültséget! Engedd be magadba feltétlen szeretet érzését! Hagyd, hogy megjelenjenek benned ennek kapcsán érzések, gondolatok, színek, emlékek! Ha haza értél, készíts ezekről egy rajzot, és adj címet a képnek!
Megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat? Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.