Talán a legtöbb babona, szerencsétlenség a 13-ára eső pénteki napokhoz kapcsolódik. A pénteki naphoz és a 13-as számhoz is negatív energiákat kötnek. Nézzük meg, mi van ezek mögött a babonák mögött!
A pénteki nap
A péntek a magyar, hétfői hétkezdetű naptárrendszer szerint a hét ötödik napja, a neve szláv eredetű, szintén az ötös számra utal, abból származik.
A pénteki nap sok nyugati ország naptárrendszere szerint – amely a hetet a vasárnappal kezdi – a hét hatodik napja, a Biblia szerint ezen a napon teremtetett az ember. Bibliakutatók szerint több szerencsétlen esemény is péntekre esik a Bibliában, ilyen a Paradicsomból való kiűzettetés, Ábel megölése, az özönvíz kezdete. De az egyik legfontosabb, hogy péntekre esett Jézus keresztre feszítése is.
Az ókori rómaikanál és a középkori Európában is a péntek volt a nyilvános kivégzések napja.
A magyar néphitben dologtiltó nap, ez főként a mosásra és kenyérsütésre vonatkozott. De nem volt javasolt utazásra indulni, új dolgokba fogni, szülni és házasodni sem pénteki napokon.
A péntek az ógermán és skandináv istennő, Freya napja, a péntek angol (Friday) és német (Freitag) neve is az istennő nevét rejti. A péntekhez rendelt bolygó a Vénusz, akinek istennői alakja Aphrodité / Vénusz, akinek ógermán/skandináv megfelelője Freya.
Freya és Aphrodité
Freya az észak-európai népeknél a szerelem és a szexualitás istennője, de hozzá tartozott a „látás” képessége. A termékenység és növekedés föld-istennője. De egyben a háború és halál ura is: a Fólkvangr elnevezésű mennyei mezőket uralja. A nyaklánca (brísingamen) minden élet forrását jelképezi.
Aphrodité az ókori görögöknél a szépség, szerelem és szexualitás istennője. Ókori római megfelelője Vénusz. Az érzékiség, a szeretők, a spirituális erotika és a művészetek is hozzá tartoznak. A rómaiaknál a tavasz istennője. Kronosz levágott hímvesszője által megtermékenyített tengerből, annak habjaiból született, így hozzá kapcsolódik a víz, és átvitten az érzelmek is. Héphaisztoszhoz, a sánta kovácsistenhez adták feleségül, de mellette sok szeretője volt, például Árész vagy Adónisz.
Az istennők nyomán a péntekhez kapcsolják az erotikát, a szépséget, a harmóniát, a szeretetet. A teremtő erők, a szabadság, a művészek, egyben a kicsapongás napja, amikor a polgári élet, a hagyományos értékrend határai elhalványulnak. Érvénytelenek a szokásos szabályok; rendetlenség, káosz, féktelenség uralkodik. De a határok túllépése szükséges az új horizontok megnyitásához. A péntek kihívása a kontroll és önuralom. Az ide kapcsolt főbűn a harag.
Vénusz bolygó
A Vénusz bolygó vagy Esthajnalcsillag a hajnal hírnöke. A Naprendszer második bolygója. A Hold után a legfényesebb égi objektum az éjszakai égbolton. A Föld testvérbolygójának is nevezik. A jele – a körrel érintkező kereszt – a Nappal szeretkező vagy Napot szülő istennőt, vagy Vénusz tükrét jelképezi.
A mezopotámiai mitológiában Istarhoz (más néven Innin vagy Astarta) a termékenység, a szerelem és a háború istennőjéhez tartozó bolygó. Az ókori rómaiak Vénusz istennőhöz rendelték.
A nőiség, az érzelmek, a harmónia bolygója. A Vénusz bolygóhoz tartoztak a zenészek is. Negatív aspektusa a feslettség és nemi betegségek.
A 13-as szám
A tizenhárom úgy alakul ki, hogy a Teljesség számához, a tizenkettőhöz hozzáadódik még egy – ez megbontja a teljességet, a harmóniát. A teljességet megbontó Egy a rendellenes, a balszerencsét hozó, a feláldozandó, vagy ő okozza valakinek a halálát. Ilyen történet például a skandináv mitológia története, amelyben Loki, a bajkeverő isten hívatlan tizenharmadik vendégként vett részt egy vacsorán a Valhallában, amely Bald isten tragikus halálával végződött. Valamint ilyen jelentőségű a Jézushoz kapcsolódó Utolsó Vacsora, amin szintén tizenhárman vettek részt. Ebben a rendszerben Júdás, mint áruló betolakodó, Jézus, mint áldozat jelenik meg.
A tizenhármas számhoz már az antikvitás óta negatív energiákat kapcsolnak. Az egyiptomi mitológiában az életet szimbolizáló létrája 12 fokú, a 13. már az örökkévalóságban van. A héber ezoterikában az abc 13. betűje a „mem”, amelynek jelentése halál. A babiloni naptárban minden 13. évben volt egy 13. hónap, ami a „szerencsétlen holló” jegyében állt. A Hammurapi törvényekből kimaradt a 13. törvény – nem tudni, hogy szándékosan vagy véletlenül. Az ókori görögöknél nem volt javasolt a hónap 13. napján vetni.
A közép-amerikai indián mitológia a kozmosz felső részét tizenhárom égre osztja fel, és a világ folyását az itt uralkodó istenségek irányítják: a kozmikus ciklus tizenhárom egységre oszlik. A maja és az azték hét tizenhárom napból állt.
A 28 napos holdhónapok rendszerében egy év 13 holdhónapból áll, ebből az utolsót, a tizenharmadikat külön egységként kezelték, ez volt a Nap halálhónapja.
A Tarotkártya 13. lapja a Halált ábrázolja, a jelentéskörébe a bizonytalanság, tétovázás, átalakulás, szakítás, vég tartozik.
A modern időkben is baljós számnak tartják: sok szállodában nincs 13. emelet, a repülőkön nincs 13-as szék, de a sportolók rajtszámaként, kórházi szobaként is ritka. Az utolsó vacsorából eredeztetve ma sem tartják szerencsésnek, ha 13 ember érkezik vendégségbe. Szintén a 13-as szám negatív erőihez kapcsolják az Apollo-13 űrhajó szerencsétlenségét. Több történelmi személyiség is hitt a tizenhármas szám negatív erejében, például Napóleon és Roosevelt.
Meg kell jegyezni, hogy a számmisztikában viszont a 13 nagyon is pozitív szám.
Péntek 13
A péntek 13-hoz kötött balszerencse egyik alapja az, hogy Jézus a niszán hónap 13-án, pénteken halt meg.
Ezen kívül egy középkori eseményből eredeztetik: 1307. október 13-án, pénteken IV. (Szép) Fülöp francia király parancsára elfogták a templomos lovagok százait, vagyonukat elkobozták. Sok templomost elfogása után kivégeztek, így maradt meg a péntek 13. átkos napként.
Szintén gyakori elmélet, hogy a két, önmagában is szerencsétlenséggel átitatott fogalom, a péntek és a tizenhármas szám összeforradásából ered a szerencsétlenség babonája.
Egy egyszerű babonának tűnik a péntek 13 naphoz kötött balszerencse, de az észak-karolinai „Stress Management Center and Phobia Institute” felmérése szerint csak az Egyesült Államokban 17-21 millió embert érint ez a babona, és ez 800-900 milliós dolláros veszteséget is eredményezhet, elsősorban a munkanapok és repülőutak kimaradása miatt.
Felhasznált irodalom
- Bethsabée Blumel – Michel Guillemot: Szimbólumok lexikona – Larousse. Saxum Kiadó Kft., 2009.
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
- Hans Biedermann: Szimbólumlexikon. Corvina Kiadó, 1996
- Hoppál Mihály – Jankovics Marcell – Nagy András – Szemadám György: Jelképtár. Helikon Kiadó, 2010
- Basilius Doppelfeld: Szimbólumok II.: Ember és idő (bencés lelkiségi füzetek 18). Bencés Kiadó, 1998.
- Lidia Pradas: Boszorkányok megtalált varázskönyve – Mágikus gyakorlatok és varázslatok a benned élő boszorkány felébresztésére. Bioenergetic Kft., 2021
- Ann-Marie Gallagher: Boszorkánybiblia – A mágia és a bűbáj kézikönyve. Alexandra Kiadó, 2008
- Magyar Etimológiai Szótár (online verzió): https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-etimologiai-szotar-F14D3
- Magyar Néprajzi Lexikon (online verzió): http://mek.niif.hu/02100/02115/html/3-1067.html
- http://www.kilato-hidegkut.hu/index.php?cikkId=2965&cikkCim=Pentek_13.:_babonak_es_hiedelmek
- https://www.mimicsoda.hu/print.php?id=262
- https://mult-kor.hu/mi-all-a-pentek-13-aval-kapcsolatos-babonak-hattereben-20191213
- https://femina.hu/ezo/pentek-13-babona-eredete/
- https://gondola.hu/cikkek/86775-Pentek_13_tortenete.html
- https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A9nusz
Ha megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat, jelentkezz be Facebook csoportunkba.
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.