A Fűzfa a Holdhoz és a Holdistennőkhöz tartozó fa. Az élőhelye és a Hold révén is kötődik a vízhez, így ezáltal az érzelmekhez, inspirációhoz, a tudattalanunkhoz is. Ágai lehajló mivolta miatt a halál és gyász is kapcsolódik hozzá.
„lombját fürösztő
fűz halk zenéjét tova
dúdolja a víz”
Vincze Zsófia (3sor.hu – haiku versek)
A Fűzfa a természetben
A Fűzfa elnevezés a Salix nemzetség többszáz faját foglalja magában. Fény- és vízkedvelő fa, így általában vízparti társulások tagja, az időszakos vízborítást is jól tűrik. Egyes fajai a sziklás tájat vagy a szárazabb éghajlatot kedvelik, ilyenkor gyakran nem fa, hanem cserje alakúak.
Hazánkban tavasz elején, február–március időszakban virágzik, rovarok porozzák be. Ki nem nyílt virága a Húsvéthoz kapcsolódó barka. Kétlaki növény, különböző ivarú virágai más egyedeken találhatók. Füzér alakú terméséből származó magról és dugványról is jól szaporodó, gyorsan növő fa. Akár a 100 éves kort is megélheti.
Levelei rövid nyéllel rendelkeznek, általában hosszúak és keskenyek. Lombhullató fa. Az ágazata lefelé hajló, viszonylag jól tűri az ágai levágását.
Fája könnyen megmunkálható puha fa anyag, faragványokat készítenek belőle. Ágait például kosár fonására használják. Kérgének főzete gyulladás- és lázcsillapító hatóanyagokat tartalmaz, régen a malária ellen is használták.
A Fűzfa a néphitben
A Fűzfát a bronzkor óta összekapcsolják a halállal: sok temetkezési helyen, sírban találtak fűzfa maradványokat.
Az ókori görögök a kőrissel együtt varázslatokhoz és a holdistennők halál-aspektusához kapcsolták a Fűzfát. A múzsák szent fájának tartották, azt tartották, a Helikon hegye, azaz a Fűzfák hegye egy Fűzfaliget a lakhelyük. Termékenység-varázslatokban, gyermektelenség elleni szerekben használták, Kérgéből készült főzetet reuma ellen használták.
A zsidó hagyományban a babiloni fogság idején őshazájuk felidézése kapcsán jelenik meg: Fűzfára akasztották a hárfáikat. A zsidók gyakran használták a Fűzfa ágait az ünnepeik idején az oltár díszítésére.
Ókori Kínában egy erotikus tavasz-szimbólumnak tekintették, a női szépséghez és szexualitáshoz kötötték. Emellett démonűző hatásúnak is tartották.
A kelta fa-ABC és fa-horoszkóp egyik fája, idejét április 15. és május 12. közötti időszakra teszik. A kelta neve Saílle, ami vízközeli fát jelent (sal= közeli; lis=víz). A víz, a vízpart a világok közti átmenet jelképe. A teremtésmítoszok szerint az első fa, amelyből az egész világ és az élet származik.
A középkorban a Fűzfát boszorkányok és tündérek fájaként tartották számon, amelynek egyik oka a boszorkányseprűként, valamint a gyógynövényként történő használata. Az angol elnevezése összekapcsolódik az angol gonosz és boszorkány szavakkal, valamint a tündér egyik szavával is.
Európán belül sok helyen a tisztaságot, terméketlenséget kapcsolták hozzá, virágjából készült főzetet önmegtartóztatást segítő szerként használták. Másrészről a bölcsesség kiapadhatatlan forrásának tartották, mivel mindig vágható róla friss zöld ág. A néphit szerint Virágvasárnapon megáldott Fűzfabarkát a házba helyezve elűzi a gonoszt, különösen a villámcsapás ellen véd.
A magyar néphitben, mint vízparton álló fához, a világfa / életfa képe is kapcsolódik a Fűzhöz. Sok értékes tulajdonsága ellenére a bútorasztalossághoz való alkalmatlansága miatt a magyar szólásokban gyakran szerepel „értéktelen” jelentéssel, például a fűzfapoéta kifejezés a rossz költőre utal.
A Fűzfa a mitológiában
A Holdhoz, és így a Holdistennőkhöz kapcsolt szent fa. Ilyen istennők az ókori görög Artemisz, akit egyes források mindenek teremtő ősanyjának tartanak; Hekaté, akinek a változó alakjában a holdciklus, valamint a halál, a romboló aspektus jelenik meg. Ide tartozik a kelták holdistennője, Cerdiwen, akit szintén a teremtéshez kapcsolnak hitvese, Celi, a láthattalan teremtő erő révén. Morrighan Hekatéhez hasonlóan a hármasságot, a holdciklust, a lélek sötét oldalát, a halált jeleníti meg.
A Fűzfa szimbolikája
A víz, a vízpart, a két világ határát képező víztükör a világok közti átmenet, határ mágikus szimbóluma. Ehhez kötődően a Fűzfa is átmenetet, mitikus lényekkel való találkozás jelképe. Ezt a misztikusságát erősíti meg a gyógynövény jellege, ezüstös levele is.
A Fűz a Holdhoz kapcsolt fa. A Hold kihatással van a földi vizekre, az apály-dagály ciklusára, és ezáltal a tudattalanra és a legbelső énre. Teremtő ereje mellett az illúzió, változás, felbomlás is ide kötődik. A víz révén a Fűzhöz köthetők az érzelmek, inspiráció, harmónia, a lélek legbelsőbb része.
A Fűzfa barkája kettős jelentést hordoz magában: megszenteltelen állapotban mágikus, veszedelmes növény; megszentelve termékenység-jelkép. A termékenység-jelentését erősíti a szaporasága: könnyen szaporodik akár hajtásról is, és az ágait is viszonylag gyorsan újranöveszti. A termékenység-jelképet erősíti még a hozzá kapcsolt teremtéstörténetek és világfa mivolta is.
Lefelé hajló ágai révén a gyász, a szomorúság, a boldogtalan szerelem, a halál jelképe.
Hasonlóságuk miatt szimbolikája gyakran összefonódik a pálma és az olajfa jelentéskörével. Az olajfa jelentéséhez a béke, biztonság, tisztaság és a hatalom is kapcsolódik.
A Fűzfa lelki üzenete
A Fűzfa felébresztheti bennünk az érzelmeket, az inspirációt és megrezegtetheti a legbelső énünket és a spiritualitásunkat. Megnyitja bennünk is a világok közti kapukat: lemerülhetünk a lelkünk legmélyére, a tudattalanunkba, de az életünk változásaiban is inspirálhat minket. Feltehetjük magunkban a kérdést: Életem mely területén lenne szükségem több inspirációra? Hol találhatom meg magamban ennek a forrását? Mi az én spiritualitásom? Miben hiszek? Milyen változás kapuján kéne átlépnem?
Általa kapcsolódhatunk a Holdhoz, a ciklusainkhoz, női részünkhöz. Megélhetjük magunkban ennek teremtő és pusztító részét is, így segíthet elengedni a már meghaladott énrészeinket és megteremteni az új énünket. Felhozhatja bennünk a kérdést: Hogyan élem meg a ciklusaimat? Megfelelően kapcsolódom saját nőiségemhez, női oldalamhoz? Mit tudnék megteremteni magamban a pusztító erőim segítségével?
Felhasznált irodalom
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
- Hans Biedermann: Szimbólumlexikon. Corvina Kiadó, 1996
- Tánczos Vilmos: Folklórszimbólumok. Kriza János Néprajzi Társaság, Kolozsvár, 2006
- Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium. Csokonai Kiadó Kft., 1997.
- John Matthews és Will Worthington: A természet szellemének jóslatai – A kelták ősi bölcsessége jóskártyákban. Bioenergetic Kft., 2018
- Fráter Erzsébet: Mesés növények, növényes mesék. Scolar Kiadó, 2010
- Helena Paterson: Kelta asztrológia – A druidák ősi holdhoroszkópja. Édesvíz Kiadó, 2000
- https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%B1z
- https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-magyar-etimologiai-szotar-F14D3/f-F2003/fuz2-F224E/?list=eyJmaWx0ZXJzIjogeyJNVSI6IFsiTkZPX0xFWF9MZXhpa29ub2tfRjE0RDMiXX0sICJxdWVyeSI6ICJmXHUwMTcxeiJ9
Inspirációs feladatok
Keress egy műalkotást, Dixit kártyát vagy bármilyen képet, ami számodra kifejezi a Fűzfa szimbolikájából azt, amire most leginkább szükséges lenne! Mire tudnád ezt használni?
Menj ki a természetbe vagy egy parka, és keress egy Fűzfát! Készíts róla látszati rajzot! Melyik tulajdonsága, része érint meg most leginkább?
Menj ki a természetbe, szívd magadba az energiáit! Csukd le a szemed, vegyél néhány mély lélegzetet! Kilégzéseiddel engedd el a benned lévő feszültséget! Engedd be magadba a Holdistennőt! Hagyd, hogy megjelenjenek benned ennek kapcsán érzések, gondolatok, színek, emlékek! Ha haza értél, készíts ezekről egy rajzot, és adj címet a képnek!
Megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat? Csatlakozz a Facebook csoportunkhoz!
Ha nem szeretnél lemaradni az aktuális időszak lelki tartalmairól, szimbolikájáról, iratkozz fel Hírlevelünkre.