Az ősz szimbolikájához kapcsolódó, kalásszal, virágokkal, gyümölcsökkel, terményekkel teli bőségszaru a gazdagság, a termékenység és bőség szimbóluma.
A bőségszaru egy ókori görög szimbólum, egy terményekkel teli, soha ki nem fogyó szarvból készült vagy szarv alakú edény. A kiszélesedő oldala kifogyhatatlanul ontja magából a föld terményeit, gyümölcseit. Már egy 20 ezer évvel ezelőtti ábrázolása is ismert: a franciaországi Laussel mellől származó kőfaragvány, amely egy bőségszaruval ábrázolt istennő képmása.
A monda szerint Zeusz az őt szoptató kecske, Amalthea szarvát véletlenül letörte, és engesztelésül egy soha ki nem fogyó, az anyaföld gazdagságát jelképező edénnyé változtatta. Egy másik monda szerint Hérakész, amikor a bika képében megjelenő Akhelóosz folyamistennel viaskodott, letörte annak tülkét, és ebből lett a bőségszaru.
A termékenységet, bőséget megjelenítő istenek és istennők általános attribútuma: Démétér / Ceres (föld és termékenység), Flóra (földet borító növényzet gazdagsága), Fortuna (szerencse), Dionüszosz / Bacchus (szőlő, bor és férfi termékenység). A bőség római istenének, Ceres fiának, Plutosznak is attribútuma, és mivel Plútonnal (görög megfelelője Hádész) összemosták, így az alvilág urának is egyik jelképe. Egy másik változat szerint Héraklész vitte le az Alvilágba, így került hozzá. A keresztényeknél az Isten kifogyhatatlan kegyelmének szimbóluma.
A szarv, amiből készült, tehénhez vagy kecskéhez köthető, amelyek szintén a bőség jelképei, és a szarvban rejlik az erejük. Több népmesében is megjelenő meseelem, amikor a hőst a juh, kecske vagy tehén a szarvából táplálja.
Mint edény, egy női szimbólum. Az ősz, az anyaföld, az anyai szeretet jelképe. A kifogyhatatlansága miatt a megújuló Föld, és így a környezetvédelem allegóriája is. A Szent Grálhoz is kötik, mint ki nem fogyó edény. Pandóra szelencéjének, mint a minden rosszat rejtő ládának az ellentétpárja.
Felhasznált irodalom:
- Bethsabée Blumel – Michel Guillemot: Szimbólumok lexikona – Larousse. Saxum Kiadó Kft., 2009
- Pál József – Újvári Edit – Andrási Judit et al.: Szimbólumtár – Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Balassi Kiadó; online verzió: ttp://www.balassikiado.hu/BB/netre/Net_szimbolum/szimbolumszotar.htm
- Hans Biedermann: Szimbólumlexikon. Corvina Kiadó, 1996
- Hoppál Mihály – Jankovics Marcell – Nagy András – Szemadám György: Jelképtár. Helikon Kiadó, 2010
- Tánczos Vilmos: Folklórszimbólumok. Kriza János Néprajzi Társaság, Kolozsvár, 2006
- Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium. Csokonai Kiadó Kft., 1997.
- Ann-Marie Gallagher: Boszorkánybiblia – A mágia és a bűbáj kézikönyve. Alexandra Kiadó, 2008
Inspirációs feladatok:
1) Vegyél néhány mély lélegzetet, csukd be a szemed, és gondolkodj el azon, mi a te bőségszarud! Mi az, ami kifogyhatatlan erőforrásként szolgál az életedben?
2) Keress művészeti alkotást, ami bőségszarut vagy őszi gyümölcstálat ábrázol! Fogj egy papírt, és másold le színes ceruzával ezt a műalkotást, vagy ennek egy számodra fontos részletét!
3) Olvasd el A veres tehén című népmesét! Melyik jelenet fogott meg leginkább a mesében? Hogyan kapcsolódik ez a jelenet az életedhez? Rajzold le ezt a jelenetet! Milyen címet adnál neki?
Ha megosztanád a gondolataidat, tapasztalataidat, jelentkezz be Facebook csoportunkba.
Ha szeretnél minden héten kapni egy inspiráló levelet az aktuális időszakról, iratkozz fel Hírlevelünkre.